Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2019, Cumartesi

Espresso

Espresso Nedir?

Espresso, 1900’lü yıllarda İtalyanların keşfedip dünyaya tanıttığı, basınç gücünden yararlanılarak yapılan hızlı bir kahve demleme yöntemidir. Küçük porsiyonlarda servis edilir ve oldukça sert bir tadı, yoğun bir kıvamı vardır. Aroması zengindir ve miligram başına düşen kafein miktarı yüksekir. İçimi filtre kahveye göre çok daha zordur. Bu yüzden herkesin sevemediği ve tüketemediği bir kahve çeşididir. Tadını yumuşatmak ve lezzetlendirmek adına; süt, karamel, çikolata gibi ilaveler yapılabilir. Bu tarz espresso bazlı kahve çeşitleri daha tatlı, hafif aromalara sahiptir ve seveni daha çoktur.

Espressoyu kendi kültürümüzden bir örnekle Türk kahvesini benzetebiliriz. Aralarındaki en büyük fark espressonun Türk kahvesine nazaran daha kalın öğütülmesi ve telvesiyle birlikte servis edilmemesidir.

 

Espresso İsmi Nereden Geliyor?

Bu konuda iki farklı görüş hakim. İlki, İtalyanca’da hızlı anlamına gelen “espres”ten aldığıdır. İkinci görüş ise basınç anlamına gelen “press”ten aldığıdır.

 

Espresso Nasıl Yapılır?

 

 

Espresso'nun Faydaları

-Vücuttan su atılmasını sağlar. Bu sayede tartıda daha hafif çıkmanıza ve ödemlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

-Yağ yakımını yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır ve kalori içirmediği için yağlanma yapmaz.

-Dikkati ve odaklanmayı artırır. Miligram başına yüksek düzeyde kafein içeren bir kahve çeşidi olduğu için kafeinin sihirli etkilerinden fazlasıyla yararlanmanızı sağlar.

 

Espresso'nun Zararları

-Çok fazla tüketilmesi halinde vücutta titreme yapabilir. Bu yüzden abartmamak gerekiyor.

-Geç saatlerde içilirse uykusuzluk yapabilir ve gece geç saatlere kadar uyuyamamanıza sebep olur.